Juuksuri hügieen: põhjalik juhend 

Juuksuri hügieen: põhjalik juhend

Juuksuri töö lahutamatuks aspektiks on hügieenireeglite järgimine. Need reeled tagavad ohutud töötingimused ja ka klientidele mugava ja turvalise teeninduse. Olenemata sellest, kas protseduur on seotud soengu, maniküüri vms, nõuab iga etapp tööriistade desinfitseerimise ja juuksuri isikliku hügieeni standardite ranget järgimist. Lisaks desinfitseerimiseks või steriliseerimiseks mõeldud instrumentide töötlemisele on vaja pöörata tähelepanu töökoha puhtusele, samuti läbi viia mitmeid hügieenimeetmeid. Kõigi nõuete ning töökaitsereeglite järgimine on juuksuritööstuse edu ja professionaalsuse võti.

 

Hügieenipõhimõtted juuksuri töös

Juuksurisalongis töötamine eeldab töökoha hügieenilise hoolduse ja spetsialisti isikliku hügieeni standardite ranget järgimist. Need tingimused hõlmavad ettenähtud nõuete täitmist nagu instrumentide desinfitseerimist ja steriliseerimist, töökoha ja seadmete nõuetekohast ladustamist, samuti juuksuri isiklikku hügieeni ja instrumentide käsitsemise eeskirju. Need põhimõtted tagavad turvalise ja kvaliteetse klienditeeninduse ning toetavad salongitöötajate tervist ja heaolu.

Hügieenistandardid

Esmane ülesanne on hügieenieeskirjade ning standardite järgimine. Esiteks, pärast iga klienti on vaja juuksuri töövahendid desinfitseerida. See hõlmab kõiki juukselõikuse, maniküüri ja muude protseduuride tööriistu. Instrumentide desinfitseerimiseks kasutatakse spetsiaalseid desinfektsioonivahendeid. Samuti on oluline pöörata tähelepanu töökoha puhtusele, kuna standardid nõuavad tööruumi regulaarset puhastamist ning puhtuse tagamiseks hügieenimeetmeid.

Juuksuri isikliku hügieeni reeglid

Iluspetsialisti isiklik hügieen ei ole lihtsalt soov kena välja näha, see on terve rida meetmeid, mille eesmärk on nakkuste leviku tõkestamine. Iga juuksuri töö kõige olulisem osa on oma klientidele turvalise keskkonna loomine ja isiklikul hügieenil on selles võtmeroll. Vaatame põhireegleid:

 1. Käed: Juuksur peaks pesema käsi regulaarselt ja põhjalikult seebi ja kuuma veega, eriti enne tööle asumist, pärast tualeti kasutamist ja enne iga külastaja teenindamist. Pärast käte pesemist on soovitatav kasutada kätepuhastusvahendit.
 2. Riie: Tööriided peavad olema puhtad ja korralikud. Seda tuleks vahetada iga päev või siis, kui see määrdub. Soovitatav on kasutada kergesti pestavaid ja desinfitseeritavaid rõivaid.
 3. Juuksed: Juuksuri juuksed peaksid olema soovitavalt soengusse koondatud või kinnitatud, et mitte segada tööd ega puutuda kokku kliendi või töövahenditega.
 4. Juukseaksessuaarid: Kõiki tarvikuid nagu kammid, juuksenõelad ja elastsed ribad, tuleb regulaarselt desinfitseerida.
 5. Küüned: Juuksuri küüned tuleks lõigata lühikeseks, ilma pikkade kunstküünteta, mis võivad saada mikroobide allikaks või segada tööd. Küüntel ei tohiks olla erksat lakki, mis võib kliendi tähelepanu hajutada või jätta juustele jäljed.
 6. Isiklikud asjad: Isiklike esemete (telefon, ehted, käekellad jne) kasutamine tööajal peaks olema minimaalne, kuna need võivad olla potentsiaalsed nakkusallikad.
 7. Nahahaigused: Kui käte või näo nahal on nähtavaid kahjustusi või haigusi, on soovitatav töö ajutiselt peatada kuni nende täieliku paranemiseni, et välistada nakkuste edasikandumise võimalus.
 8. Maskid ja kindad: Nakkushaiguste leviku tingimustes või nakatumisohu korral on soovitatav kasutada ühekordseid maske ja kindaid.

Nende lihtsate, kuid äärmiselt oluliste reeglite järgimine aitab tagada nii töötaja kui ka tema klientide ohutuse ja mugavuse.

Juuksuri tööruumi nõuded

Iga juuksurit kontrollivad eriteenistused, kes jälgivad nõuete täitmist. Need nõuded ei puuduta ainult tööriistade ja ruumide töötlemist, vaid ka mugavuse ja ohutuse taset ruumides. Tuleb tagada hea ventilatsioon. Sissepuhke- ja väljatõmbeventilatsioon võib olla värske õhu tagamise võtmeelement. Tööruumide temperatuur, kliimaseade ja lisaõhuküte peavad vastama standarditele. Nõuded puudutavad ka tööriistade hoiutingimusi, nende igakordse kasutusjärgse töötlemise reegleid ja paljusid muid tööaspekte.

 

 

Töövahendite desinfitseerimine ja steriliseerimine juuksuri töös

Juuksuri töö hõlmab töövahendite kokkupuudet klientide naha ja juustega. Töötaja põhiülesanne on lisaks protseduuri kvaliteetsele sooritamisele tagada oma klientidele hügieeniline ohutus. Instrumentide desinfitseerimine ja steriliseerimine mängivad selles protsessis võtmerolli.

Instrumentide desinfitseerimise meetodid ja vahendid

Tööriistade desinfektsioonivahendid jagunevad keemilisteks ja füüsikalisteks. Esimesse rühma kuuluvad lahused, geelid ja aerosoolid, mis kantakse instrumendi pinnale ja hävitavad mikroobid. Tavaliselt on selliste toodetega desinfitseerimisprotsess kiire, kuid oluline on järgida kasutusjuhendit.

Füüsikalised meetodid hõlmavad ultraheli ja kvartsdesinfektsiooni. Ultrahelivannid puhastavad tõhusalt tööriistad mikroobidest ning ruumide ja meistri töökoha töötlemiseks kasutatakse kvartsdesinfektsiooni.

Plastikust instrumentide desinfitseerimine

Plastikust tööriistad, nagu kammid või juukseharjad, nõuavad erilist käsitsemist. Plastinstrumentide desinfitseerimine toimub spetsiaalsete vahenditega, mis ei kahjusta nende struktuuri. Pärast iga külastajat tuleb instrumendid panna teatud ajaks desinfitseerimislahusesse, mis on märgitud toote pakendil.

Siin on mõned levinumad vahendid ja meetodid plastinstrumentide desinfitseerimiseks:

 • Kvaternaarsed ammooniumühendid (QAC): Need on tavaliselt vesilahused, mida kasutatakse laialdaselt pindade ja tööriistade desinfitseerimiseks, kuna need on plastikule ohutud.
 • Alkoholi lahused: Teatud tüüpi alkoholi, näiteks isopropüül- või etüülalkoholi, saab kasutada plasttööriistade desinfitseerimiseks. Siiski on oluline jälgida kontsentratsiooni, et mitte kahjustada plastikut.
 • Pindaktiivsed ained: Nad hävitavad mikroorganismide membraane, muutes need eriti tõhusaks bakterite ja seente vastu.
 • Valmis desinfektsioonivahendid: Paljud professionaalse kosmeetika ja hügieenitoodete tootjad pakuvad plastikinstrumentide desinfitseerimiseks valmislahendusi või niiskeid salvrätikuid.
 • Ultraheli vannid desinfitseerimislahusega: Kasutatakse plastinstrumentide sügavpuhastamiseks ja desinfitseerimiseks. Ultraheli tugevdab desinfitseerimislahuse toimet, tungides ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse.
 • Hapnikku sisaldavad tooted (näiteks vesinikperoksiid): Neid saab teatud kontsentratsioonides kasutada plastinstrumentide desinfitseerimiseks.

Plastinstrumentide desinfitseerimisvahendit valides on oluline arvestada instrumendi koostist, tootjapoolseid hooldusjuhiseid ja soovitusi desinfektsioonivahendi kasutamiseks. Samuti peaksite regulaarselt kontrollima instrumentide seisukorda kahjustuste või kulumise suhtes, kuna kahjustatud instrumendid võivad olla nakkuse allikaks.

Instrumentide steriliseerimine: meetodid ja vahendid

Erinevalt desinfitseerimisest hävitab steriliseerimine kõik mikroorganismid, sealhulgas eosed. Maniküüri tööriistad ja muud teravad esemed vajavad tavaliselt steriliseerimist.

Kõige levinumad tööriistade steriliseerimise meetodid juuksuritöös hõlmavad termilist steriliseerimist kuiva kuumusega ahjus või autoklaavis, kus tööriistad puutuvad kokku kõrgete temperatuuridega, samuti keemilist steriliseerimist, mis viiakse läbi spetsiaalsete toodetega, mis tagavad kõigi mikroorganismide hävitamise. Allpool on toodud mõned kõige levinumad steriliseerimiskemikaalid:

 1. Kloorheksidiin on antiseptiline aine, mida kasutatakse laialdaselt naha raviks enne meditsiinilisi protseduure. Seda saab kasutada ka instrumentide ja pindade desinfitseerimiseks.
 2. Vesinikperoksiid (vesinikperoksiid) on võimas antiseptik, mida saab kasutada erinevate pindade ja tööriistade desinfitseerimiseks.
 3. Glutaraldehüüd on tugev antiseptik, mida kasutatakse meditsiiniinstrumentide steriliseerimiseks. Tavaliselt kasutatakse autoklaavides.
 4. Kvaternaarsed ammooniumiühendid – pindade ja instrumentide desinfitseerimiseks ja desinfitseerimiseks kasutatakse laialdaselt ühendeid nagu bensalkooniumkloriid.
 5. Alkoholi lahused – Naha ja instrumentide desinfitseerimiseks kasutatakse sageli alkoholi, nagu isopropüülalkohol ja etanool.
 6. Atsetoonperoksiid on toode, mida saab kasutada erinevate pindade ja tööriistade desinfitseerimiseks ja desinfitseerimiseks.
 7. Aldehüüd– aldehüüdid nagu glutaaraldehüüd, formaldehüüd ja ortoftaaldehüüd on tugevad desinfektsioonivahendid ja neid kasutatakse instrumentide steriliseerimiseks.

Sobiva kemikaali valimine sõltub konkreetsetest töötlemise eesmärkidest, tööriista- ja pinnamaterjalidest ning vastavusest tootja juhistele ja regulatiivsetele nõuetele. Oluline on kasutada tooteid vastavalt soovitustele ja järgida ettenähtud aegumiskuupäevi.

Tööala ja tööriistade hoidmine

Juuksuri töö nõuab suurt vastutust mitte ainult oskuste, vaid ka hügieeninõuete järgimise osas. Teie tööpiirkonna ja tööriistade tõhus hoiustamine mängib olulist rolli nakkuste ennetamisel ja kvaliteetse klienditeeninduse pakkumisel.

Puhtus ja kord töökohas

Juuksuri töökoha puhtuse ja korras hoidmine ei ole ainult esteetika küsimus. See on vajadus, mis edendab klientide mugavust, parandab tegevuse efektiivsust ja vähendab nakkuste leviku ohtu. Puhtuse tagamise põhipunktid on järgmised:

 • igapäevane puhastus;
 • rätikute ja linade regulaarne asendamine;
 • pindade desinfitseerimine pärast iga klienti.

Tööriistade hoiustamine ja puhastamine pärast iga kasutuskorda

Juuksurite kasutatavad tööriistad võivad saada mikroobide allikaks, kui neid korralikult ei puhastata ja desinfitseerida. Pärast iga kasutuskorda tuleb instrumente põhjalikult pesta ja töödelda desinfektsioonivahenditega. Seejärel tuleks neid hoida suletud mahutites või spetsiaalsetes steriliseerimiskastides. See hoiab ära õhu tolmu ja mikroobide saastamise teie instrumente.

Juuksuri töövahendid 

Kaasaegne tehnika võimaldab meil tagada kõrged hügieenistandardid. See hõlmab spetsiaalseid ultrahelivanne instrumentide desinfitseerimiseks, steriliseerimisseadmeid, samuti seadmeid salongi õhu filtreerimiseks ja puhastamiseks. Sellised seadmed aitavad säilitada puhtust, ja pikendavad ka tööriistade eluiga.

Töötingimused ja ohutus juuksurisalongis

Ilusalongis töötamine ei ole ilma oma eripärade ja riskideta. Vale lähenemisega tööprotsessi korraldamisele võib tekkida mitmeid probleeme, mis on seotud nii töötingimuste kui ka tööohutusega. Vaatame peamisi aspekte, millele peaksite tähelepanu pöörama.

Normid ja nõuded töötingimustele

Mugavate töötingimuste aluseks ilusalongis on piisavate ventilatsiooni-, valgus- ja temperatuuritingimuste tagamine. Need tegurid mõjutavad otseselt töötaja ja kliendi heaolu. Lisaks peavad töökohad olema piisavalt ruumikad, et anda piisavalt liikumisruumi, ja on varustatud vajalike seadmetega.

Tööohutuse eeskirjad ja nõuded

Turvalisus ilusalongis ei seisne ainult klientide tervise eest hoolitsemises, vaid ka töötajatele turvalise töökeskkonna pakkumises. See sisaldab:

 • Personali koolitamine tuleohutuseeskirjade vallas.
 • Esmaabivahendite olemasolu õnnetuse korral.
 • Kemikaalide õige kasutamine ja ladustamine.
 • Isikukaitsevahendite, nagu kindad ja maskid, kättesaadavuse tagamine.

Juuksurisalongis kasutatavate materjalide ja riiete hügieen

Salongis kasutatavad riided ja materjalid peavad olema hügieeniliselt laitmatud. Tööriiete, käterätikute ja muude tekstiilmaterjalide regulaarne pesemine ja desinfitseerimine on kohustuslik. Lisaks peavad kõik materjalid, mis puutuvad kokku kliendi naha või juustega, olema allergia ja allergiliste reaktsioonide vältimiseks hüpoallergeensed.

Juuksuriteenuste hügieen

Juuksuriteenuste pakkumisel on hügieenil ülitähtis roll, kuna see mõjutab otseselt klientide tervist ja salongi mainet. 

Hügieeninõuded klientidega töötamisel

Klientidega töötades peab juuksur tagama kõrged hügieenistandardid. Kõigepealt peab töötaja enne tööle asumist ja pärast iga külastaja teenindamist hoolikalt käsi pesema, kasutades antiseptilist kätepesu. Kliendi nahapindu, eriti peanahka, tuleks puhastada selleks ettenähtud spetsiaalsete vahenditega.

Kõik instrumendid, mis puutuvad kokku kliendi naha või juustega, on vajalik eelnev desinfitseerimine. Maniküüri, juukselõikuse või muude protseduuride tööriistu ja aksesuaare tuleb pärast iga kasutuskorda puhastada.

Samuti on soovitatav kasutada ühekordset või steriliseerimiseks sobivat kaitset (näiteks kummikindad). See on eriti oluline, kui klient tuleb protseduuridele, mis nõuavad kokkupuudet avatud nahaga.

Igal kliendil tuleb kasutada puhtaid rätikuid ja need pärast teenindust kohe pesema saata. Kosmeetikatoodetega töötades tuleb jälgida, et need ei tekitaks allergilisi reaktsioone ja sobiksid kliendi nahatüübile.

Hügieeninõuded pesemisel, juuste lõikamisel ja muudel teenustel

Juuste pesemine: Äärmiselt oluline on kasutada puhast vett, eelistatavalt keedetud või filtreeritud. Šampoone, palsameid ja muid kosmeetikatooteid tuleb hoida kindlalt õhukindlates konteinerites, kust neid saab vajadusel välja tõmmata. Pärast mistahes juuksetoodete kasutamist on soovitatav kliendi pead põhjalikult loputada.

Juuste lõikamine: Tuleb lõigatud juuksed koheselt nahalt ja tööpiirkonnast eemaldada ning kasutatud tööriistu, nagu käärid ja lõikurid, pärast iga klienti desinfitseerida.

Muud protseduurid: Protseduurid, nagu näiteks värvimine, nõuavad ühekordselt kasutatavate kindade ja kaitseriiete kasutamist. Lisaks peavad kõik juuksuriteenustes kasutatavad materjalid olema inimeste tervisele ohutud ja ladustatud vastavalt tootja soovitustele.

Kokkuvõte

Tänapäeva ilusalongides, kus keskendutakse tipptasemel klienditeenindusele, ei saa alahinnata hügieeni ja ohutuse tähtsust. Nõuete täitmine nagu instrumentide desinfitseerimine ja steriliseerimine, samuti töökoha ja seadmete nõuetekohane hoiustamine on eduka ja turvalise ettevõtmise äärmiselt olulised tingimused. Samuti on kõrge teenindustaseme säilitamisel oluline roll juuksuri isiklikul hügieenil, plasttööriistade ja tehnika käsitsemisel. Kõik need aspektid tagavad mugava ja turvalise teeninduse klientidele, ja hoolitsevad salongitöötajate tervise ja heaolu eest. Lõppkokkuvõttes saavad ilusalongid neid põhiprintsiipe järgides tagada kvaliteetse teenuse, säilitades samal ajal oma klientide tervise ja usalduse.

 

UURI LISAKS ARTIKLIT: Hügieeninõuded juuksuriteenuste osutamisel 

ILU- JA ISIKUTEENUSE OSUTAJA HÜGIEENIKOOLITUS

ILUTEENUSE OSUTAJALE MÕELDUD HÜGIEENIKOOLITUSKoolitus tutvustab üldiseid hügieenireegleid ning kehtivaid õigusakte, mis puudutavad hügieeni ilu- ja isikuteenuste osutamist. Koolituse eesmärgiks on oskus kujundada oma töökoht enda ja kliendi jaoks ohutuks.
Saadaval EESTI, VENE keeles.
Koolitus on saadaval 24/7 ehk telli ja läbi siis kui ise soovid.
Veebipõhine iluteenindajate hügieenikoolitus

Ilu- ja isikuteenuse osutaja hügieenikoolitus

Hind49 €
Loe edasi

Video iluteenuste osutaja hügieenikoolituse läbimise kohta:

5 LIHTSAT SAMMU TUNNISTUSE SAAMISEKS

 • Registreeri kasutajaks
 • Vormista tellimus
 • Maksa ülekandega või läbi pangalingi
 • Läbi koolitus
 • Prindi tunnistus või saada e-mailile

See kõik saadaval 24/7

KVALITEEDIGARANTII

Kui koolitus ei sobi, tagastame esmatellijale 100% koolituse maksumuse. Loe lisaks SIIT.

Soovid koolitust tellida?

Registreeri kasutajaks

Registreeri

Tekkis küsimus?

Võta meiega ühendust

KONTAKT
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Nõustun Kasutustingimused