Käte pesemise olulisus

Käte pesemise olulisus toidukäitlejatele

Sissejuhatus

Korralik kätepesu on võtmesõna hügieeninõuete täitmisel, mis on oluline toitu käsitledes, iluteeninduses kui ka üldises tööohutuses. See on ülioluline meede nakkuste ennetamiseks ja tervise hoidmiseks. Käte pesemine aitab vältida haiguste levikut, eriti nakkushaiguste korral nagu gripp ja kõhutõbi. Käte valesti või pesemata jätmine võivad tekitada tõsised tagajärjed tervisele.

Järgnev artikkel vastab küsimustele:

 • Miks on kätepesu oluline?
 • Mis juhtub, kui seda ei tehta õigesti või üldse mitte?
 • Milline on õige kätepesu tehnika?
 • Millal on see eriti oluline? 

Käte pesemata jätmine ja vale tehnika

Kui käsi ei pesta korralikult jäävad need kergesti mikroobide ja bakterite kandjaks. See suurendab nakkuste ohtu mitte ainult Teile endale, vaid ka teistele, kellega kokku puutute. Käte pesemata jätmisel võivad bakterid levida pindadelt, toidult ja inimestelt inimesele, suurendades haiguste leviku riski.

Bakterid ja viirused levivad määrdunud käte kaudu kiiresti, tõhusalt ja mikroorganismid saavad kergesti inimese kätele kinni jääda. Nakkusohu suurendamiseks piisab vaid lihtsatest puudutustest või pindadele jäävatest käejälgedest.

Kui inimene puudutab määrdunud kätega oma nägu, eriti silmi, nina või suud, kanduvad bakterid ja viirused kergesti limaskestadele. See loob otsekui silla nakkusallikast organismi sisenemiseks. Samuti võivad mikroorganismid kanduda edasi puudutatud esemetelt, nagu uksekäepidemed, rahakott või telefon.

Määrdunud käed muutuvad eriti problemaatiliseks toidu käitlemisel. Kui inimene ei pese käsi enne toiduvalmistamist või söömist, satuvad bakterid ja viirused otse toidule. See võib põhjustada toidu kaudu levivaid haigusi, kui saastunud toit tarbitakse.

Selle ennetamiseks tuleb jälgida isikliku -kui ka toiduhügieeninõudeid, mis on efektiivseim ja vajalikum meede hea tervise jaoks.

Kätepesu tehnika

Oluline on järgida õiget kätepesu tehnikat. Kätepesu peaks kestma vähemalt 20 sekundit, hõlmama nii käte peopesasid kui ka sõrmedevahelisi alasid ning küüntealust piirkonda. Kasutage sooja vett ja seebi ning peske käsi põhjalikult. Pärast pesemist kuivatage käed puhta rätikuga või õhukuivatiga.

Kätepesu on vajalik igapäevaselt, eriti enne:

 1. toidu valmistamist või söömist,
 2. pärast tualettruumi külastamist,
 3. pärast köhimist või aevastamist
 4. pärast kokkupuudet haigete inimestega.

Meditsiinitöötajad ja toiduvalmistajad vajavad eriti hoolikat kätepesu, kuna nad puutuvad sageli kokku bakterite ja viirustega ning võivad olla nakkuste leviku allikaks.

Kokkuvõte

Korralik kätepesu on lihtne, kuid äärmiselt oluline harjumus, mis aitab kaitsta nii teid ennast kui ka teisi nakkushaiguste eest ning säilitada üldine tervis ja heaolu.

See on üks olulisemaid aspekte jälgides hügieenistandardeid ja nõudeid töötades erinevates valdkondades kliente teenindades. Lisaks, et olla teadlik olulistest reeglitest ja aspektidest tuleb läbida toiduhügieenikoolitus või iluteenindajate hügieenikoolitus vastavalt erialastele nõuetele.

Loe lisaks: PUHASTUSVAHENDITE KASUTUS TOIDUKÄITLEJATELE

TOIDUKÄITLEJATE HÜGIEENIKOOLITUS

TOIDUHÜGIEENIKOOLITUS on ette nähtud kõikidele toidu käitlemisega kokku puutuvatele töötajatele, (tootmine, kaubandus, toitlustamine vm.). Koolitust aktsepteerib Põllumajandus- ja Toiduamet.
Saadaval EESTI, VENE, UKRAINA, INGLISE keeles.
Koolitus on saadaval 24/7 ehk telli ja läbi siis kui ise soovid.
Toiduhügieeni e-koolitus - Koolitusveeb.ee

Toiduhügieeni koolitus

Hind11 €
Loe edasi

Video toiduhügieeni koolituse läbimise kohta:

5 LIHTSAT SAMMU TOIDUHÜGIEENI TUNNISTUSE SAAMISEKS

 • Registreeri kasutajaks
 • Vormista tellimus
 • Maksa ülekandega või läbi pangalingi
 • Läbi koolitus
 • Prindi tunnistus või saada e-mailile

See kõik saadaval 24/7

TAGATUD KVALITEET

Koolitus on vastavuses:

 • TUNNUSTATUD EESTI HARIDUSE KVALITEEDIAGENTUURI POOLT
 • ESIMENE, VANIM NING SUURIM VEEBIPÕHISE HÜGIEENIKOOLITUSE PAKKUJA EESTIS
 • ESMATELLIJALE 100% RAHA TAGASI GARANTII!

KVALITEEDIGARANTII

Kui koolitus ei sobi, tagastame esmatellijale 100% koolituse maksumuse. Loe lisaks SIIT.

Soovid koolitust tellida?

Registreeri kasutajaks

Registreeri

Tekkis küsimus?

Võta meiega ühendust

KONTAKT
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Nõustun Kasutustingimused