Tööohutuse koolitus: Vundament turvaliseks tööeluks

Tööohutuse koolitus: Vundament turvaliseks tööeluks

Sissejuhatus

Tänapäeva kiirelt muutuv ja üha nõudlikum majanduskeskkond seab ettevõtetele kõrgendatud ootused tagada töötajate turvalisus ja heaolu. Just seetõttu on tööohutuse koolitus muutunud oluliseks osaks iga organisatsiooni igapäevategevusest. 

Selles artiklis käsitleme põhjalikult, miks tööohutuse koolitus on nii oluline, millistest komponentidest koosneb üks korralik koolitusprogramm, kellele see suunatud on ja kuidas leida just sinu ettevõttele kõige sobivam lahendus. Lõpuks anname kasulikke nõuandeid, kuidas tööohutuse koolitust ettevõttes juurutada, et sellest maksimaalset kasu saada.

 

Loe lisaks: TÖÖOHUTUSE KOOLITUS TURVALISEKS TÖÖELUKS

 

Tööohutuse koolituse olulisus: miks seda vaja on?

  1. Seadusandluse järgimine
    Eesti töökeskkonda reguleerivad mitmed õigusaktid, mis sätestavad tööandja kohustuse korraldada töötajatele tööohutuse koolitus. Nende seadusenõuete eiramine võib tuua kaasa trahve, mainekahju ja muid õiguslikke tagajärgi. Ettevõte, mis käitub töötervishoiu- ja tööohutusnõuete järgimisel korrektselt, näitab üles vastutustundlikku suhtumist nii oma töötajate kui ka avalikkuse suhtes.
  2. Õnnetuste ja vigastuste ennetamine
    Tööõnnetused põhjustavad nii füüsilisi kui ka vaimseid kannatusi, kulutavad ressursse ning vähendavad ettevõtte efektiivsust. Põhjalik tööohutuse koolitus annab töötajatele teadmised ja oskused, mis aitavad igapäevatöös ohte ära tunda ning neist mööda hiilida. Mida selgemalt on inimesed teadlikud riskidest, seda suurem on võimalus, et potentsiaalsed ohtlikud olukorrad ennetatakse või lahendatakse kiiresti.
  3. Töötajate motivatsiooni ja turvatunde tõstmine
    Turvalises töökeskkonnas tunnevad inimesed end väärtustatuna, mis suurendab nende lojaalsust ja motivatsiooni. Tööohutuse koolitus aitab töötajatel tunda, et nende heaolu eest hoolitsetakse; seeläbi suureneb nende valmisolek oma panust anda ning ühtlasi paraneb üldine tööõhkkond.
  4. Ettevõtte maine tugevdamine
    Ohutusteadlik ettevõte kiirgab usaldusväärsust nii klientidele, partneritele kui ka potentsiaalsetele uutele töötajatele. Organisatsiooni, mis suhtub tööohutusse tõsiselt, peetakse vastutustundlikuks ja professionaalseks. Maineriskiga seotud kahjusid on hiljem palju raskem korvata, seega on ennetamine alati soodsam lahendus.

 

Tööohutuse koolitus: peamised komponendid

  1. Seadusandluse ja standardite ülevaade
    Koolituse raames tutvustatakse peamisi õigusakte, määrusi ja juhiseid, mis reguleerivad tööohutuse valdkonda. Töötajad peavad mõistma, millised on tööandja ja töötaja õigused ning kohustused, et igapäevases tegevuses õigeid otsuseid langetada.
  2. Riskianalüüs ja ohuallikate tuvastamine
    Töökeskkonnas esineb erinevaid ohte: keemilisi, füüsilisi, bioloogilisi ja psühhosotsiaalseid. Koolitusel õpetatakse, kuidas potentsiaalseid riske märgata ja hinnata. Näiteks võivad suures laos ohtu kujutada nii rasked tõstmised kui ka libedad pinnad, kontoritöös võib tervist ohustada pikaajaline arvuti taga istumine.
  3. Isikukaitsevahendite (IKV) kasutamine
    Õige kaitsevarustuse (näiteks kindad, kaitseprillid, kiivrid, turvajalatsid) valik ja korrektne kasutamine on hädavajalik. Tööohutuse koolitus käsitleb, millised IKV-d sobivad konkreetseteks tegevusteks ja kuidas neid õigesti kanda.
  4. Esmaabi algoskused
    Vahel võib ka lihtne lõikehaav või nikastus areneda tõsiseks probleemiks, kui ei teata, kuidas esmaabi anda. Koolitus annab ülevaate esmaabi olulisusest.
  5. Ergonoomika ja tervise hoidmine
    Pikalt monotoonseid liigutusi tehes või raskusi tõstes kujunevad hõlpsalt välja lihas- ja skeletisüsteemi probleemid. Koolitusel jagatakse teadmisi, kuidas töökohta ergonoomiliselt seada, et ennetada tervisehädasid.
  6. Psühholoogiline ohutuskeskkond
    Tööohutus ei piirdu vaid füüsiliste ohtudega. Koolituse käigus räägitakse ka stressi, läbipõlemise ja kiusamise ennetamisest. Psühhosotsiaalsete riskide haldamine on tähtis, et meeskond saaks töötada ühtse tervikuna ja säilitada hea sisekliima.

 

Kellele on tööohutuse koolitus mõeldud?

  • Erinevate tasemete juhtidele: Juhtkond peab olema kursis uuemate tööohutusnõuete ja -praktikatega, et nad saaksid neid ettevõttes rakendada ja eeskuju näidata.
  • Spetsialistidele ja volinikele: Organisatsioonides, kus on olemas eraldi töökeskkonnaspetsialistid või voliikud, on nende järjepidev pädevuse tõstmine ja ajakohastamine hädavajalik.

 

Tööohutuse koolituse edukas rakendamine: praktilised nõuanded

  • Tööohutuse väärtustamine juhitasandil
    Muudatuste elluviimine algab juhtidest. Kui juhtkond ise järgib ja propageerib ohutusreegleid, saavad töötajad kindlustunde, et tegu on ettevõtte tõsise prioriteediga.
  • Regulaarne suhtlus ja meeldetuletused
    Isegi kõige põhjalikum koolitus ununeb aja jooksul, kui teadmisi ei rakendata. Pakkudes meeskonnale vahepealseid meeldetuletusi (nt sisemine teavituskampaania, lühikesed õppevideod, infograafikud), saab tööohutuskultuuri püsivalt tugevdada.
  • Kaasake töötajaid protsessi
    Töötajad, kes puutuvad igapäevaselt kokku konkreetsete riskidega, võivad anda äärmiselt väärtuslikku infot võimalike ohtude ja parendamisvõimaluste kohta. Tagasiside kuulamine ja rakendamine parandab ohutusalaseid protsesse pidevalt.
  • Õnnetuste dokumenteerimine ja analüüs
    Kui juhtub tööõnnetus või peaaegu-õnnetus, on oluline seda analüüsida. Mille tõttu see juhtus, kuidas oleks saanud seda vältida, kas koolitusest oli kasu? Niiviisi võib hiljem sarnaseid ohtlikke olukordi edukamalt ennetada.

 

Kokkuvõte

Tööohutuse koolitus moodustab ettevõtte tulemusliku ja jätkusuutliku toimimise aluse, andes töötajatele vajalikud teadmised ning oskused ennast ja teisi kaitsta. Tegemist ei ole lihtsalt ühekordse formaalsusega, vaid pidevalt areneva protsessiga, milles tuleb hoida teadmisi värskena ja rakendada neid igapäevatöös. Tööohutusse investeerimine on otsene samm mitmete positiivsete tulemuste poole – vähem õnnetusi, kõrgem töötajate motivatsioon, parem maine ja väiksemad riskiga seotud kulud.

 

Loe veel: TÕHUS TÖÖKESKKONNAVOLINIKU KOOLITUS TÖÖOHUTUSE TAGAMISEKS!

TÖÖTERVISHOIU ja TÖÖOHUTUSE E- KOOLITUS

TÖÖTERVISHOIU ja TÖÖOHUTUSE E- KOOLITUS ➤TÖÖKESKKONNAVOLINIKU ja ➤TÖÖKESKKONNANÕUKOGU LIIKME esmane koolitus. Veebipõhine koolitus vastab 24 akadeemilise tunni õppekavale. Veebikeskkonnas on koolituse läbimise kiirus aga individuaalne.
Koolitus on saadaval 24/7 ehk telli ja läbi siis kui ise soovid.
Veebipõhine tööohutuskoolitus - Koolitusveeb.ee

Töötervishoiu ja tööohutuse (24 ak t) koolitus

Hind119 €
Loe edasi

Video töötervishoiu ja tööohutuse koolituse läbimise kohta:

5 LIHTSAT SAMMU TÖÖTERVISHOIU ja TÖÖOHUTUSKOOLITUSE TUNNISTUSE SAAMISEKS

  • Registreeri kasutajaks
  • Vormista tellimus
  • Maksa ülekandega või läbi pangalingi
  • Läbi koolitus
  • Prindi tunnistus või saada e-mailile

See kõik saadaval 24/7

TAGATUD KVALITEET

Koolitusveeb OÜ poolt pakutava töötervishoiu ja -ohutusalase koolituse vastavus: 

 

Koolitusveeb OÜ veebipõhine koolitus on vastavuses Eesti Vabariigi seadusandlusega ning tunnustatud EESTI HARIDUSE KVALITEEDIAGENTUURI poolt.

Tutvu ka meie tööohutuskoolituste kvaliteedi tagamise alustega SIIT.

KVALITEEDIGARANTII

Kui koolitus ei sobi, tagastame esmatellijale 100% koolituse maksumuse. Loe lisaks SIIT.

Soovid koolitust tellida?

Registreeri kasutajaks

Registreeri

Tekkis küsimus?

Võta meiega ühendust

KONTAKT
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Nõustun Kasutustingimused